5S w praktyce Szkolenie w fabryce Bonduelle Polska

5S w praktyce
Szkolenie w fabryce Bonduelle Polska

14.05.2024 r. | Ruchocice

Informacje o szkoleniu

 • 14 maja 2024
 • 10:00 - 17:00
 • Liczba uczetników 10
 • ul. Michała Drzymały 18, 62-073 Ruchocice
 • kontakt@pdca.org.pl
 • Cena 1590 PLN netto + 23% VAT.

Czym jest metoda 5S?

5S jest metodą dbania o porządek w miejscu pracy. Jako pierwsza – na szeroką skalę – zaczęła tę metodę stosować Toyota i w zakładach produkcyjnych uzyskała bardzo ciekawe efekty. 5S dzięki dbaniu o porządek poprawia także ergonomię i bezpieczeństwo, a więc i komfort pracy osób na danym obszarze. W metodzie 5S wykorzystujemy 5 kroków:

 1. Selekcja – robimy inwentaryzację obszaru, określamy które przedmioty są potrzebne, a które zbędne. Oddzielamy jedne od drugich tak, aby mieć tylko to, co jest wykorzystywane w codziennej pracy.
 2. Systematyka – w tym kroku wyznaczamy odpowiednie miejsca na wszystkie przedmioty. Kierujemy się zasadą „Wszystko ma swoje miejsce”. Dzięki temu nie marnujemy czasu na szukanie narzędzi i praca przebiega sprawniej.
 3. Sprzątanie – a w zasadzie czyszczenie. W tym kroku chodzi o utrzymywanie obszaru w czystości, a każdorazowe czyszczenie to też okazja do przeglądu maszyn i urządzeń. Wczesne dostrzeżenie problemów może znacząco zmniejszyć liczbę przestojów spowodowanych awariami.
 4. Standaryzacja – to bardzo przyjemny krok, ponieważ wprowadzamy w nim wiele kolorów i innych oznaczeń. Ustalamy też zasady dotyczące m.in. sprzątania – aby było efektywne i zajmowało jak najmniej czasu. Dzięki standaryzacji nie dopuszczamy do powrotu bałaganu.
 5. Samodyscyplina – wprowadzając ostatni krok chcemy utrzymywać wszystkie wcześniej wypracowane efekty. Często ten krok nazywany jest także „Samorozwojem”, ponieważ rozwijamy stale działanie 5S w firmie.

Najważniejsze w 5S jest zdrowy rozsądek i wspólnie działanie. Metoda ta ma pomóc w codziennej pracy, a nie dokładać obowiązków. Przykłady wdrożeń w różnych firmach w Polsce pokazują, że metoda 5S potrafi stać się codziennym nawykiem, którego po pewnym czasie nie zauważamy, ale też nie wyobrażamy sobie pracy bez tego

Refleksja praktyka

Często metoda 5S bywa traktowana zbyt błaho. „Co to za filozofia posprzątać?”, „co może być trudnego w utrzymaniu porządku?” – można usłyszeć pytania osób sceptycznie nastawionych do usystematyzowanego wprowadzania 5S w firmie. Praktyka pokazuje, że z pozoru proste i łatwe do wdrożenia zasady, bywają niezwykle trudne do zastosowania w praktyce. Szczególne trudności związane są z przekonaniem załogi do zaangażowania w działania 5S oraz z dostosowaniem mechanizmów 5S do konkretnej firmy. Naszym zdaniem metoda 5S jest prosta do zrozumienia i trudna do zastosowania.

Dla kogo jest szkolenie 5S w praktyce?

Zapraszamy Ciebie na nasze szkolenie, szczególnie jeśli:

 • Jesteś osobą koordynującą wdrożenie 5S w firmie
 • Jesteś Dyrektorem/Kierownikiem/Menedżerem/Liderem obszaru, w którym planujecie wdrożyć lub chcecie udoskonalić działanie metody 5S
 • Jesteś Właścicielem/CEO/COO/CPO/CTO firmy i zastawiasz się, czy 5S jest narzędziem dla Twojej firmy
 • Działasz już w 5S i szukasz inspiracji do doskonalenia tego systemu w Twojej firmie
 • Jesteś po prostu ciekaw, jak 5S działa u innych

Ramowy program szkolenia

Ruchocice położone są około 60km na południe od Poznania. Dojazd z Poznania zajmuje ok. 1h, z Wrocławia ok. 2h, ze Szczecina ok. 2,5h, z Warszawy ok. 3,5h, z Katowic ok. 3,5h, dlatego też postanowiliśmy zacząć szkolenie o 10:00 i zakończyć ok. 17:00. Oczywiście z dalszych lokalizacji raczej polecamy hotel, których w Grodzisku Wielkopolskim (niedaleko Ruchocic) nie brakuje.

 1. Powitanie, przedstawienie, networking otwierający
 2. Gra symulacyjna „Fabryka stolików” – podczas gry doświadczysz korzyści ze stosowania 5S oraz zobaczysz, jak metoda 5S wpisuje się w koncepcję Lean Management
 3. Przerwa lunchowa
 4. Przejście przez 5 kroków metody 5S z przykładami praktycznymi (case studies) z różnych firm
 5. Historia wdrożenia 5S w fabryce Bonduelle w Ruchocicach
 6. Live case study 5S w Bonduelle – przejście przez proces produkcyjny z omówieniem poszczególnych elementów metody 5S
 7. Sesja Q&A z osobami koordynującymi działaniami 5S w Bonduelle w Ruchociach
 8. Podsumowanie warsztatów, rozdanie certyfikatów

Informacje organizacyjne

 • Szkolenie zaczynamy o 10:00, prosimy o przybycie najpóźniej 10 minut wcześniej, abyśmy mogli przejść proces rejestracji i wypić kawę lub herbatę przed rozpoczęciem
 • Przed fabryką znajduje się duży, bezpłatny parking
 • Pamiętaj, że będziesz na terenie zakładu produkcyjnego należącego do międzynarodowego koncernu. Obowiązują zasady BHP, w szczególności należy trzymać się wyznaczonych ścieżek pieszych, uważać na wózki widłowe, etc.
 • Jeśli masz buty BHP (z twardymi noskami), prosimy o ich zabranie. Jeśli nie, zapewnimy noski ochronne na obuwie (koniecznie wygodne, na płaskiej podeszwie).
 • Pozostałe środki ochrony osobistej zapewniamy
 • Jako gość, nie musisz mieć badań Sanepidowskich!
 • Podczas całego szkolenia zapewniamy wodę, kawę, herbatę, ciastka.
 • W planie mamy także lunch. W formularzu zapisów zapytamy o ewentualne obostrzenia dietetyczne, jednak pamiętaj proszę, że nie będziemy w centrum dużego miasta i oferta jest dość ograniczona. Mamy sprawdzone miejsce, które dowozi świetną pizzę i sałatki, więc raczej w takiej formie będzie nasz lunch.
 • Limit miejsc na jednej edycji szkolenia to 10. Mała grupa gwarantuje efektywną pracę, więc nie warto zwlekać z zapisem!

Koszt inwestycji w szkolenie

Całkowity koszt szkolenia uwzględniający wszystko, co zapisaliśmy w informacjach organizacyjnych, a także materiały szkoleniowe to 1 590,00 PLN netto + 23% VAT.

Dla instytucji budżetowych i pozostałych firm, które szkolenie finansują w ponad 70% ze środków publicznych, istnieje możliwość wystawienia faktury VAT bez podatku VAT (ze stawką VAT zw.).

Aby uzyskać taką fakturę należy:

 • pokryć koszt szkolenia w przynajmniej 70% ze środków publicznych,
 • przesłać do nas podpisane oświadczenie o finansowaniu usługi szkoleniowej ze środków publicznych przed dokonaniem płatności za proformę

Jak wygląda proces zgłoszenia?

 1. Wypełnij formularz rejestracyjny -> ZAPISZ SIĘ
 2. W przypadku chęci skorzystania ze stawki VAT zw. prześlij nam mailem stosowne oświadczenie
 3. Po weryfikacji zgłoszenia prześlemy proformę z 7-dniowym terminem płatności – to jest czas, na jaki zarezerwujemy Tobie miejsce na szkoleniu
 4. Po otrzymaniu płatności niezwłocznie prześlemy fakturę i potwierdzimy Twój udział w szkoleniu
 5. Na kilka dni przed szkoleniem skontaktujemy się jeszcze z Tobą w celu potwierdzenia najważniejszych kwestii organizacyjnych

Pobierz folder PDF

 • Zastrzegamy sobie możliwość odwołania szkolenia ze względu na działania siły wyższej
 • Zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu szkolenia ze względu na działania siły wyższej lub nieprzewidziane zdarzenie po stronie Bonduelle Polska

Rejestracja na szkolenie