Mapowanie procesów w praktyce
Szkolenie w fabryce Korff Isolmatic
23.04.2024 r. | Wojnarowice k. Wrocławia
23.04.2024 r. | Wojnarowice k. Wrocławia
Mapowanie procesów jest metodą powszechnie stosowaną przez organizacje na całym świecie, szczególnie przez te, które mają wdrożony Lean Management.
Mapowanie procesów jest podstawową techniką pozyskiwania rzetelnych i prawdziwych danych o procesach zachodzących w firmie. Umiejętne zbieranie danych przy wykorzystaniu technik adekwatnych do specyfiki procesu pozwala na określenie stanu obecnego, tj. na uchwycenie obecnego standardu.
Nie możesz zarządzać czymś, czego nie mierzysz
– Peter Drucker
Jednak mapowanie procesów to nie tylko znajomość narzędzi i technik zbierania danych. To także umiejętność doboru tych narzędzi i technik do specyfiki procesu. To również umiejętność rozpoznania o ocenienia stanu procesu w danym czasie, tj. czy nie występują anomalie (tzw. zmienność specjalna) i czy w danym czasie mierzenie konkretnego procesu pozwoli nam na uzyskanie danych prowadzących do racjonalnych wniosków. Aby skutecznie mierzyć procesy, należy wcześniej przygotować tzw. mapy stanu zerowego oraz plan pomiarów, które będą naszymi przewodnikami podczas dokonywania pomiarów. Przed przystąpieniem do mapowania procesu musimy określić cel naszych działań, tj. zidentyfikować wąskie gardło (ograniczenie firmy), aby sam proces mapowania miał uzasadnienie ekonomiczne.
Ostatnim krokiem w procesie mapowania jest określenie punktów zapalnych, potocznie nazywanych cykającymi bombami oraz opracowanie planu ich eliminacji tak, aby nasze działania oparte były o zdrowy rozsądek i celowość działania.
Mapowanie procesów w wielu szkoleniach utożsamiane jest z mapowaniem strumienia wartości. Pokazywane są oznaczenia VSM i tworzy się bardzo zaawansowane mapy, które robią imponujące wrażenie i… często na tym kończy się ich wartość. Organizacje, które skutecznie realizują procesy Lean Management stawiają na szkolenie pracowników w zakresie zbierania danych z procesów i tworzenia nawet małych map procesów, z których wyciąga się odpowiednie wnioski. Dobra mapa procesu wskaże na wąskie gardła i pozwoli określić stabilność procesu. Nadrzędnym celem Lean Management jest utrzymanie ciągłego przepływu (flow) i to można osiągnąć wprowadzając zmiany bazujące na skutecznych pomiarach.
Zapraszamy Ciebie na nasze szkolenie, szczególnie jeśli:
Wojnarowice położone są na trasie Wrocław-Wałbrzych. Czas dojazdu z Wrocławia to około 30 minut. Możliwy jest też dojazd koleją relacji Wrocław-Świdnica. Oczywiście z dalszych lokalizacji raczej polecamy hotel, których w okolicach nie brakuje.
Całkowity koszt szkolenia uwzględniający wszystko, co zapisaliśmy w informacjach organizacyjnych, a także materiały szkoleniowe to 1 590,00 PLN netto + 23% VAT.
Mamy też ofertę specjalną, jeśli zapiszesz się do końca 2023 roku, wówczas gwarantujemy cenę 1 390,00 PLN netto + 23% VAT.
Dla instytucji budżetowych i pozostałych firm, które szkolenie finansują w ponad 70% ze środków publicznych, istnieje możliwość wystawienia faktury VAT bez podatku VAT (ze stawką VAT zw.).
Aby uzyskać taką fakturę należy: